חינוך מיוחד

ילדים ונוער הנמצאים במסגרות פורמאליות ואפורמאליות בחינוך המיוחד,

 משוועים לפעילות חוגית הולמת המוציאה אותם מהמסגרת "המיוחדת", השימוש באומנויות לחימה הוא נכון בעבורם מהרבה בחינות, המסגרת הברורה וידועה, הכללים החד משמעיים ובלתי מתפשרים המאפשרים הבנת המצב בפעילות, קיום פעילות יחידנית פרונטאלית למול המדריך במקביל לשילוב בפעילות זוגית, בשלשות וכקבוצה שלמה בהמשך, העבודה החשובה כל כך על חיזוק הגוף והפעלה מוכוונת מוטוריקה גסה, העוזרת לרבים מילדי החינוך המיוחד החווים סרבול תנועתי כללי לעתים .
אולם הקושי העיקרי נובע מהחשש כי בתחום זה יש צורך ביכולות  מוטוריות מורכבות ומהחשש שלא יצליחו ויעמיקו את תחושת אי היכולת.
הדבר נכון לעתים אולם בקרב מגע ניתן להם פיתרון מלא.

הקרב מגע,  

שיטת הקרב מגע מבוססת על הרפלקס הטבעי, מרבית התרגילים נסובים סביב פעולות מוטוריות פשוטות לצד טכניקות המבוססות רפלקס ומאפשרות לילד להצליח; הרפלקס קיים ובועט בקרב כל הילדים, הצורך להגן על הגוף מפני מכה או חבטה מצוי שם ובמקרה של לקות פיזית מוצא הגוף דרך לפצות באמצעות תנועת גוף חזקה או גיוס של אברים נוספים למשימה.
שלא כמו תורות אחרות, אצלנו התרגיל מותאם לחניך ומתבסס על יכולותיו הוא, אין "העתק הדבק" אלא גיוס משאבי הגוף לעבודה יעילה . ההצלחה כמעט תמיד מובטחת והילד מוצא שיש ביכולתו להצליח בדרכו שלו.

הגישה,

שלומי מויאל מאגד בעברו ניסיון יחודי של יותר מ 10 שנים בתחום החינוך המיוחד, החל מתרפיה באמצעות קרב מגע במרכז לספורט טיפולי בחולון, דרך פעילות רב שנתית בביה"ס לחינוך מיוחד בת"א (ביה"ס צורי, ביה"ס מצדה), עבודה עם בני נוער באלסם ראשל"צ, התנדבות במרכז אנוש ברחובות  וכו'.
"מנסיוני הצנוע,  מרגע שילד מגיע למזרון, הוא מקבל עליו את הכללים של עבודה בקבוצה, עבודה באומנות לחימה ומהר מאוד מסתגל למסגרת מוקיר אותה ומתחזק ממנה, כשהוא עושה קידה, הוא כמו כולם וזה היחס שהוא מקבל..." ההצלחה בקרב ילדים מהחינוך המיוחד מכה גלים ופותחת עוד ועוד מסגרות רגילות בעבור ילדי החינוך המיוחד.
כמובן שהשיעורים בעבור ילדי החינוך המיוחד נפרדים מהשיעורים האחרים , אך המטרה הסופיתצ היא לשלבם בקבוצה רגילה בסופו של דבר.

 מבנה השיעור,

בשיעורים אלו ניתן דגש לשינון הכללים מדי שיעור, יש מקום לחוויה האישית בשבוע שחלף ובכל התרגולת , החל בחימום וחיזוק הגוף דרך החזרה על השיעור הקודם והטכניקות שמתבצעות מלוות בחיזוק אישי מתמיד תוך הארה של ההצלחה, של הניסיון וההתמדה.  בשיעור ניתן דגש רב מאוד לניסיון והנחישות לצד ההצלחה, המטרה לבסס ערך זה אצל הילדים כדי שידעו ויחוו את הכישלון, ההתמדה, וההתגברות שבסופה. "לא מעניין אותי מי מנצח, חשוב לי מי מתמיד מראה נחישות ואינו מוותר; ילדים אלו יצליחו להשיג כל דבר שיחפצו..."
כמובן שמסגרות אלו מבוססות על קבוצות קטנות ובעלות אופי אישי.